March 23-24, 2012
|
Washington & Lee - Lexington, VA

Women's 800 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Amanda Raudabaugh SR-4 Shippensburg 2:11.74
2 Lindsay Bingaman SR-4 Shippensburg 2:12.21
3 Annelise Madison SO-2 Washington and Lee 2:19.10
4 Erin Kiekhaefer FR-1 Carnegie Mellon 2:22.21
5 Amy Smith SR-4 Shenandoah 2:22.36
6 Emma Helsel FR-1 Virginia Wesleyan 2:24.46
7 Lauren Woodie SO-2 Washington and Lee 2:24.54
8 Michaela Gildemeyer FR-1 Nazareth 2:25.59
9 Lydia Tillmaand JR-3 Marietta 2:27.14
10 Meghan Thommes JR-3 Case Western 2:28.42
11 Lauren Heitzhaus SO-2 Nazareth 2:28.99
12 Autumn Watson SO-2 Virginia Wesleyan 2:29.14
13 Natalie Stier SR-4 Washington and Lee 2:29.42
14 Kelly Freed JR-3 Stevens Institute 2:29.80
15 Jade Zaharoff SR-4 Christopher Newport 2:30.14
16 Molly Ortiz JR-3 Washington and Lee 2:30.65
17 Erica Bauerbach FR-1 Case Western 2:31.14
18 Lauren Jamieson JR-3 Nazareth 2:31.18
19 Hailey Brown FR-1 Carnegie Mellon 2:33.94
20 Sarah Russell FR-1 Christopher Newport 2:36.25
21 Chelsea Rintelmann   Allegheny 2:36.69
22 Dorthy Earner SO-2 Shenandoah 2:37.14
23 Emily Hesse JR-3 Shenandoah 2:39.75
24 Kathryn Driest SO-2 Washington and Lee 2:40.14
25 Courtney Burruss SO-2 Virginia Wesleyan 2:40.42
26 Julie Machamer FR-1 Christopher Newport 2:41.69
27 Kayla Murphy JR-3 Nazareth 2:42.03
28 Kassie Lathrop FR-1 Nazareth 2:46.75
29 Nicole Greer FR-1 Nazareth 2:47.58
30 Alexandra Opsitnick   Allegheny 2:55.19
31 Mary Claire Miller FR-1 Shenandoah 3:00.52
32 Kayla Gims FR-1 Shenandoah 3:15.35
Women's 800 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
20 Sarah Russell FR-1 Christopher Newport 3:02.82 2:36.25 2:45.63 3:15.32 2:09.69 3:10.63
21 Chelsea Rintelmann   Allegheny 3:03.33 2:36.69 2:24.16 3:22.13 2:11.62 3:03.33
23 Emily Hesse JR-3 Shenandoah 2:11.00 2:39.75 2:39.75 3:14.90 3:21.29 3:05.31
25 Courtney Burruss SO-2 Virginia Wesleyan 3:04.49 2:40.42 2:32.40 3:09.30 3:18.92 1:53.90
26 Julie Machamer FR-1 Christopher Newport 2:44.93 2:41.69 3:18.88 3:09.18 2:56.25 3:10.80
27 Kayla Murphy JR-3 Nazareth 3:16.06 2:42.03 3:25.78 2:55.00 3:01.48 3:30.64
28 Kassie Lathrop FR-1 Nazareth 2:21.74 2:46.75 3:25.11 2:16.74 2:40.08 2:33.41
29 Nicole Greer FR-1 Nazareth 2:35.85 2:47.58 3:11.05 3:12.72 3:12.72 3:11.05
30 Alexandra Opsitnick   Allegheny 3:19.72 2:55.19 2:11.40 3:31.98 3:16.22 3:10.96
31 Mary Claire Miller FR-1 Shenandoah 2:13.59 3:00.52 2:17.20 2:53.30 3:45.65 2:51.50
32 Kayla Gims FR-1 Shenandoah 4:04.19 3:15.35 3:19.26 4:13.96 2:44.10 3:30.98
Women's 800 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
9 Lydia Tillmaand JR-3 Marietta 2:22.73 2:27.14 2:09.49 1:44.47 2:28.62 2:21.26 2:41.86
10 Meghan Thommes JR-3 Case Western 2:01.71 2:28.42 2:03.19 3:12.95 2:58.11 3:09.98 1:54.29
11 Lauren Heitzhaus SO-2 Nazareth 2:18.56 2:28.99 3:01.77 2:30.48 2:58.79 2:18.56 2:23.03
12 Autumn Watson SO-2 Virginia Wesleyan 2:39.58 2:29.14 1:50.37 2:03.79 1:47.38 2:53.01 2:32.13
15 Jade Zaharoff SR-4 Christopher Newport 2:46.66 2:30.14 1:45.10 2:33.15 2:22.64 2:13.63 3:09.18
17 Erica Bauerbach FR-1 Case Western 3:07.42 2:31.14 2:03.94 3:07.42 3:13.46 1:48.82 2:34.17
18 Lauren Jamieson JR-3 Nazareth 2:38.74 2:31.18 2:14.55 2:44.79 2:22.11 2:11.53 2:50.84
19 Hailey Brown FR-1 Carnegie Mellon 2:13.93 2:33.94 2:23.17 2:41.64 2:33.94 2:30.87 2:53.96
22 Dorthy Earner SO-2 Shenandoah 3:18.00 2:37.14 3:03.86 3:24.29 2:46.57 2:45.00 3:05.43
24 Kathryn Driest SO-2 Washington and Lee 2:36.94 2:40.14 2:09.72 2:52.96 2:43.35 3:00.96 2:03.31
Women's 800 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Amanda Raudabaugh SR-4 Shippensburg 2:20.97 2:28.87 2:11.74 2:23.60
2 Lindsay Bingaman SR-4 Shippensburg 2:36.01 2:21.47 2:12.21 2:12.21
3 Annelise Madison SO-2 Washington and Lee 2:10.76 2:03.80 2:19.10 2:10.76
4 Erin Kiekhaefer FR-1 Carnegie Mellon 1:50.93 2:32.17 2:22.21 2:40.70
5 Amy Smith SR-4 Shenandoah 2:55.11 2:56.53 2:22.36 3:05.07
6 Emma Helsel FR-1 Virginia Wesleyan 2:41.80 2:50.47 2:24.46 2:14.35
7 Lauren Woodie SO-2 Washington and Lee 2:11.54 2:40.44 2:24.54 2:53.45
8 Michaela Gildemeyer FR-1 Nazareth 1:50.65 2:53.26 2:25.59 1:44.83
13 Natalie Stier SR-4 Washington and Lee 3:09.77 3:11.26 2:29.42 3:08.27
14 Kelly Freed JR-3 Stevens Institute 2:46.28 2:37.29 2:29.80 2:43.29
16 Molly Ortiz JR-3 Washington and Lee 2:03.54 3:15.85 2:30.65 2:32.16