May 14, 2011
|
Swarthmore - Swarthmore, PA

Women's 1500 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Karly Hamric   Unattached 5:30.01 5:19.78 4:20.94 4:15.82 4:23.50 4:46.52 4:59.31
2 Carmen Douma-Husser   Unattached 4:57.98 5:15.97 4:37.43 4:16.88 5:33.95 3:15.23 3:33.21
3 Julie Culley   Unattached 5:34.36 5:26.65 4:19.78 4:17.20 3:25.76 3:56.63 4:53.21
4 Bogdana Mimic SO-2 Villanova 3:34.34 4:15.66 3:11.10 4:18.24 4:28.57 4:28.57 3:49.84
5 Ellen Dougherty   New York AC 4:32.77 4:06.79 4:30.18 4:19.78 3:07.05 3:04.45 5:06.54
6 Melissa Salerno   New Balance TC 4:04.21 3:48.62 5:06.56 4:19.79 3:51.22 3:09.65 5:35.13
7 Jackie Drouin JR-3 Columbia 5:17.73 4:59.50 4:36.06 4:20.43 4:12.62 3:20.54 3:02.31
8 Emily Lipari FR-1 Villanova 3:23.42 3:52.11 3:39.07 4:20.79 3:44.28 5:15.56 4:59.91
9 Cat Beck   Central Park Track Club 5:39.84 5:13.70 5:31.99 4:21.41 4:37.10 4:47.56 3:31.75
10 Darcy McDonald   Unattached 5:22.61 5:09.49 5:25.23 4:22.28 5:01.63 4:17.04 5:33.10
11 Olivia Burne FR-1 Stony Brook 5:24.29 5:42.90 3:56.57 4:25.81 5:40.24 4:47.08 3:32.65
12 Kelly McElroy SR-4 Villanova 5:26.13 5:44.85 4:32.67 4:27.32 3:33.86 3:57.92 3:39.21
13 Sheena Crawley SO-2 Franklin & Marshall 5:00.97 4:52.91 4:44.85 4:28.72 5:30.53 5:06.34 4:39.47
14 Erin Gillingham SO-2 Columbia 4:20.13 5:52.25 4:14.71 4:30.96 5:19.74 4:17.42 5:22.45
15 Caitlin Storbeck JR-3 La Salle 3:36.81 5:08.96 5:44.19 4:31.01 3:34.10 5:27.93 4:33.72
16 Wendy Hutchinson JR-3 La Salle 3:38.52 5:45.75 5:59.58 4:36.60 3:21.92 4:17.24 5:34.69
17 Alyssa Bannon JR-3 TCNJ 3:53.41 4:10.08 5:22.32 4:37.86 5:36.21 3:22.84 4:01.74
18 Katie Nestor JR-3 TCNJ 3:56.41 5:25.40 4:49.25 4:38.12 4:35.34 5:25.40 3:23.03
19 Elizabeth Walker JR-3 La Salle 4:41.18 5:31.29 5:34.07 4:38.39 4:16.12 4:07.77 3:14.88
20 Samantha Lee JR-3 Columbia 3:46.45 4:56.34 3:29.67 4:39.56 3:40.86 5:04.72 4:19.99
21 Jamie Cokeley SR-4 West Virginia 4:09.18 5:58.37 5:35.97 4:39.97 4:53.97 4:48.37 4:11.98
22 Meghan McGlinchey SO-2 La Salle 3:47.16 4:29.23 3:21.92 4:40.44 5:28.12 4:46.05 4:12.40
23 Ali Tyburski FR-1 American 5:48.57 5:34.51 3:58.94 4:41.10 5:09.21 3:25.21 4:52.35
24 Sara Walker SO-2 St. Joseph's (Pa.) 3:58.21 3:18.51 5:51.64 4:43.58 5:00.60 5:26.12 4:09.55
25 Lena Edelstein   Unattached 4:35.12 5:03.78 6:06.83 4:46.58 3:57.87 3:40.67 4:26.52
26 Sara Hess SO-2 Haverford 4:42.32 4:22.16 5:25.53 4:48.08 3:24.54 3:56.23 4:33.68
27 Meghan Lutz JR-3 La Salle 3:47.94 4:51.42 3:42.17 4:48.53 5:28.93 4:48.53 5:40.47
28 Anginelle Alabanza FR-1 TCNJ 3:48.24 5:49.59 5:17.81 4:48.91 6:09.81 5:32.25 4:57.58
29 Molly Smith SO-2 Bridgewater (Va.) 6:14.56 6:00.04 5:13.58 4:50.35 6:11.65 4:30.03 5:33.91
30 Michelle Capozzi FR-1 La Salle 5:43.05 3:32.23 6:12.13 4:50.72 5:37.24 5:51.78 5:11.07
31 Ginny Jones   Unattached 3:38.10 4:56.61 4:44.98 4:50.79 4:39.16 4:33.35 6:06.40
32 Emily Scott FR-1 Haverford 4:25.71 6:16.66 5:18.26 4:51.98 3:38.99 3:56.51 5:47.46
33 Georgina Norton SO-2 NYU 5:05.18 5:37.46 4:47.58 4:53.44 6:15.61 5:31.59 5:28.66
34 Rachael Potter SO-2 Haverford 4:01.41 5:06.18 4:10.24 4:54.40 3:43.75 6:19.78 4:10.24
35 Kelly Freed FR-1 Stevens Institute 6:23.31 4:40.11 4:51.91 4:54.85 5:21.39 3:49.99 4:04.73
36 Alyssa Kennedy FR-1 Delaware 4:08.25 5:39.86 5:22.13 4:55.53 3:59.38 3:38.70 5:31.00
37 Mary Morgan SO-2 Haverford 3:52.26 5:28.78 4:49.57 5:01.63 5:37.83 6:01.96 3:55.28
38 Megan Flynn FR-1 TCNJ 5:27.05 6:03.73 5:30.11 5:05.65 5:05.65 6:09.84 3:58.41
  Rolanda Bell   Unattached NT NT NT NT NT NT NT
Women's 1500 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Karly Hamric   Unattached 3:27.22 5:12.10 4:38.85 4:15.82 3:27.22 3:16.99 4:20.94
2 Carmen Douma-Husser   Unattached 5:10.83 4:01.47 3:02.39 4:16.88 3:56.33 5:08.26 4:22.02
3 Julie Culley   Unattached 3:15.48 4:35.21 4:01.77 4:17.20 4:37.78 4:14.63 3:15.48
4 Bogdana Mimic SO-2 Villanova 3:36.93 4:44.07 4:59.56 4:18.24 3:16.27 3:26.60 3:29.18
5 Ellen Dougherty   New York AC 3:14.84 4:40.57 5:29.92 4:19.78 4:58.75 3:43.41 5:35.12
6 Melissa Salerno   New Balance TC 4:48.37 4:48.37 4:24.99 4:19.79 3:51.22 3:56.41 4:53.57
7 Jackie Drouin JR-3 Columbia 3:38.77 5:12.52 5:33.35 4:20.43 4:25.64 3:17.93 3:49.18
8 Emily Lipari FR-1 Villanova 3:02.56 4:10.36 4:07.75 4:20.79 5:05.13 4:18.19 5:15.56
9 Cat Beck   Central Park Track Club 3:13.45 5:29.38 4:58.01 4:21.41 3:44.82 4:26.64 3:21.29
10 Darcy McDonald   Unattached 4:32.78 3:53.43 5:17.36 4:22.28 4:01.30 3:21.96 4:48.51
11 Olivia Burne FR-1 Stony Brook 3:53.92 3:16.70 5:03.03 4:25.81 3:53.92 5:18.98 3:35.31
12 Kelly McElroy SR-4 Villanova 5:36.83 3:33.86 3:33.86 4:27.32 4:46.04 4:54.06 5:07.42
15 Caitlin Storbeck JR-3 La Salle 4:55.40 5:03.54 4:01.20 4:31.01 4:12.04 5:36.06 4:06.62
  Rolanda Bell   Unattached NT NT NT NT NT NT NT
Women's 1500 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
13 Sheena Crawley SO-2 Franklin & Marshall 4:28.72 4:31.41 4:50.22 3:51.10 4:52.91
14 Erin Gillingham SO-2 Columbia 4:30.96 4:33.67 5:33.28 5:38.70 5:27.87
16 Wendy Hutchinson JR-3 La Salle 4:36.60 5:20.86 4:20.01 4:06.18 4:14.48
17 Alyssa Bannon JR-3 TCNJ 4:37.86 5:08.43 4:04.52 3:53.41 3:42.29
18 Katie Nestor JR-3 TCNJ 4:38.12 4:01.97 4:27.00 5:22.62 4:32.56
19 Elizabeth Walker JR-3 La Salle 4:38.39 5:47.99 5:28.50 5:50.78 5:14.58
20 Samantha Lee JR-3 Columbia 4:39.56 4:39.56 6:03.43 5:35.48 5:21.50
21 Jamie Cokeley SR-4 West Virginia 4:39.97 3:57.98 4:31.57 3:15.98 4:14.78
22 Meghan McGlinchey SO-2 La Salle 4:40.44 5:00.07 5:42.14 3:35.94 4:34.84
23 Ali Tyburski FR-1 American 4:41.10 3:36.45 4:46.73 6:02.62 5:48.57
27 Meghan Lutz JR-3 La Salle 4:48.53 3:39.29 5:08.73 4:31.22 5:40.47
30 Michelle Capozzi FR-1 La Salle 4:50.72 3:40.95 3:35.14 3:40.95 3:52.58
Women's 1500 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
24 Sara Walker SO-2 St. Joseph's (Pa.) 4:40.75 5:09.11 4:43.58
25 Lena Edelstein   Unattached 3:23.48 4:52.32 4:46.58
26 Sara Hess SO-2 Haverford 4:30.80 4:13.51 4:48.08
28 Anginelle Alabanza FR-1 TCNJ 5:17.81 4:11.36 4:48.91
29 Molly Smith SO-2 Bridgewater (Va.) 6:17.46 3:26.15 4:50.35
31 Ginny Jones   Unattached 6:03.49 4:33.35 4:50.79
32 Emily Scott FR-1 Haverford 4:14.03 5:38.70 4:51.98
33 Georgina Norton SO-2 NYU 4:21.17 5:25.72 4:53.44
34 Rachael Potter SO-2 Haverford 3:31.97 5:20.90 4:54.40
35 Kelly Freed FR-1 Stevens Institute 3:44.09 4:01.78 4:54.85
36 Alyssa Kennedy FR-1 Delaware 5:04.40 3:50.52 4:55.53
37 Mary Morgan SO-2 Haverford 6:26.09 5:28.78 5:01.63
38 Megan Flynn FR-1 TCNJ 4:01.47 6:19.01 5:05.65