February 11-12, 2011
|
Boston University-Track & Tennis Center - Boston, MA
|
200m (Banked)

Men's 500 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Tyrone Ross Senior Garden State Track Club 1:12.47 1:03.57 52.77
2 Jabulani Blyden SO-2 Williams 1:18.75 1:04.02 1:17.47
3 MICHAEL BROWN   Zenith Velocity AC 1:17.78 1:04.28 49.50
4 Simon Bernard SR-4 Findlay 1:15.33 1:04.38 1:21.12
5 Junior Burnett Senior Unattached 52.87 1:04.47 1:05.12
6 David Brown FR-1 UMass Lowell 1:12.88 1:04.49 1:04.49
7 Jonathan Hall SR-4 Northeastern 1:19.39 1:04.54 56.80
8 Michael Bongiorno SO-2 Fordham 52.94 1:04.56 1:09.73
9 Timothy Metivier JR-3 Colgate 52.31 1:04.57 1:01.35
10 Nick Delligatti JR-3 Fordham 53.03 1:04.66 1:02.08
11 david stephens   Unattached 46.66 1:04.80 53.14
12 Paul Grafov SO-2 UMass Amherst 57.69 1:04.82 46.03
13 Evan Bryant JR-3 Dartmouth 1:16.43 1:05.32 49.65
14 Tyler Archer SR-4 Boston College 1:02.23 1:05.50 1:14.02
15 Dan Schwaibold SR-4 Colgate 1:04.93 1:05.58 1:19.36
16 Timothy Sanders SO-2 Findlay 56.54 1:05.74 1:17.58
17 Sam Chick SO-2 Bowdoin 48.73 1:05.84 1:16.38
18 Terrence Owens FR-1 Rutgers-Camden 47.49 1:05.95 1:00.68
19 Michael McDonough JR-3 UMass Amherst 1:02.10 1:06.06 1:25.88
20 Nick Otis SO-2 UMass Amherst 59.63 1:06.25 50.35
21 Joe Lonek SR-4 Dartmouth 1:10.24 1:06.26 1:17.53
22 Rodney Rosario FR-1 Lock Haven 54.35 1:06.27 1:20.19
23 Michael Zimmerman SR-4 Boston U. 1:06.97 1:06.30 55.70
24 Rudolph Cowan SO-2 So. Conn. St. 59.01 1:06.30 1:04.98
25 Tyler Ford SR-4 Dartmouth 49.13 1:06.38 1:05.06
26 David Way SO-2 MIT 1:15.75 1:06.44 1:11.76
27 Mac Gager FR-1 MIT 1:12.46 1:06.47 53.84
28 Jason Hodge SO-2 Colgate 1:18.51 1:06.53 56.55
29 Nathan Bruno FR-1 Emmanuel 1:16.55 1:06.56 1:11.89
30 Bryan Carton SO-2 Bentley 1:23.89 1:06.58 1:00.59
31 Sean Nunan SO-2 Springfield 46.69 1:06.69 54.02
32 David Cahill 5 GBTC 1:08.76 1:06.75 1:14.10
33 Phil Krupka SO-2 Marist 51.64 1:07.06 1:20.48
34 Evan Donadt JR-3 UMass Amherst 1:07.10 1:07.10 1:19.85
35 Thomas Banks FR-1 Stonehill 54.52 1:07.30 1:12.69
36 Logan Daum SR-4 MIT 1:19.52 1:07.39 47.18
37 Alex Harrington SO-2 Springfield 58.17 1:07.63 54.78
38 Jon Warren SR-4 Rutgers-Camden 1:06.59 1:07.94 53.00
39 Adam Jacobs FR-1 Stony Brook 1:25.04 1:08.03 1:23.68
40 Louis Cornacchione SO-2 Middlebury 55.80 1:08.05 1:16.22
41 Jerry Francois Sophomore Queensborough CC 51.09 1:08.12 1:23.79
42 Mark Hewitt JR-3 UMass Amherst 1:19.29 1:08.35 1:26.13
43 Gilbert O'Neil SO-2 MIT 1:07.00 1:08.36 1:11.10
44 Wesley Cowles JR-3 Emmanuel 48.70 1:08.58 1:01.73
45 Dan Ostrovsky SR-4 Dartmouth 1:05.99 1:08.74 1:06.68
46 Shane Harvey SR-4 Kutztown 1:12.19 1:08.75 1:08.07
47 Matthew Smith FR-1 UMass Lowell 1:00.54 1:08.79 1:29.43
48 David Boyle SR-4 Coast Guard 1:05.16 1:09.32 49.91
49 Will Supple JR-3 Colby 1:24.13 1:10.69 1:17.06
50 Zachary Hildenbrandt FR-1 UMass Amherst 1:04.50 1:10.87 1:00.24
51 Richard Vaz Freshman Queensborough CC 1:14.71 1:11.15 1:28.23
52 Christopher Dzidek SR-4 UMass Amherst 1:30.39 1:11.17 1:20.43
53 Hisham Alrubaye Freshman Queensborough CC 1:14.94 1:12.05 1:06.29
54 Andrew Foley JR-3 Bentley 1:17.49 1:12.42 1:18.22
55 Sheldon Barnes Freshman Queensborough CC 1:28.17 1:20.15 1:41.79
56 Emil Martinez Freshman Queensborough CC 1:08.55 1:30.19 1:27.49
  Chris Babcock   UNAT-So. Conn. St. NT NT NT
Men's 500 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Tyrone Ross Senior Garden State Track Club 57.22 1:03.57 1:12.47 1:07.39 45.77 49.59 52.13
3 MICHAEL BROWN   Zenith Velocity AC 58.50 1:04.28 45.00 50.79 1:19.07 1:05.57 1:21.00
7 Jonathan Hall SR-4 Northeastern 46.47 1:04.54 1:11.64 51.64 1:01.32 51.64 1:17.45
9 Timothy Metivier JR-3 Colgate 54.24 1:04.57 1:22.01 1:13.61 1:10.39 1:00.05 51.66
Men's 500 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
5 Junior Burnett Senior Unattached 1:03.83 1:01.90 51.58 1:00.61 1:04.47
8 Michael Bongiorno SO-2 Fordham 1:09.73 1:11.67 56.82 56.17 1:04.56
12 Paul Grafov SO-2 UMass Amherst 51.21 1:07.42 1:09.36 1:11.95 1:04.82
14 Tyler Archer SR-4 Boston College 1:21.22 58.30 1:20.57 1:19.91 1:05.50
Men's 500 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
4 Simon Bernard SR-4 Findlay 1:08.25 1:04.38 1:01.81 52.15
6 David Brown FR-1 UMass Lowell 1:17.39 1:04.49 54.82 57.40
10 Nick Delligatti JR-3 Fordham 1:22.12 1:04.66 1:04.02 53.03
13 Evan Bryant JR-3 Dartmouth 1:10.55 1:05.32 56.83 1:16.43
Men's 500 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
2 Jabulani Blyden SO-2 Williams 1:10.43 44.82 51.86 1:22.59 1:04.02 57.62
11 david stephens   Unattached 55.73 1:24.24 57.03 57.03 1:04.80 1:01.56
15 Dan Schwaibold SR-4 Colgate 53.12 57.06 1:02.96 48.53 1:05.58 1:23.29
16 Timothy Sanders SO-2 Findlay 48.65 1:03.11 1:12.98 49.97 1:05.74 1:14.95
25 Tyler Ford SR-4 Dartmouth 1:21.65 59.08 52.44 1:11.69 1:06.38 50.45
Men's 500 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
18 Terrence Owens FR-1 Rutgers-Camden 47.49 1:00.02 1:03.32 1:05.95
19 Michael McDonough JR-3 UMass Amherst 1:06.06 50.87 1:06.72 1:06.06
20 Nick Otis SO-2 UMass Amherst 57.64 53.00 57.64 1:06.25
23 Michael Zimmerman SR-4 Boston U. 1:10.28 1:11.61 57.02 1:06.30
34 Evan Donadt JR-3 UMass Amherst 1:11.80 1:27.23 53.01 1:07.10
Men's 500 Meters Section 6
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
22 Rodney Rosario FR-1 Lock Haven 1:06.27 1:24.83
24 Rudolph Cowan SO-2 So. Conn. St. 1:06.30 59.01
26 David Way SO-2 MIT 1:06.44 1:01.13
27 Mac Gager FR-1 MIT 1:06.47 1:13.12
  Chris Babcock   UNAT-So. Conn. St. NT NT
Men's 500 Meters Section 7
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
21 Joe Lonek SR-4 Dartmouth 55.66 53.67 1:14.88 1:06.26 1:14.88 47.05
28 Jason Hodge SO-2 Colgate 57.89 1:05.20 1:04.54 1:06.53 1:23.83 1:17.18
31 Sean Nunan SO-2 Springfield 57.36 1:24.70 1:06.69 1:06.69 1:00.03 1:21.37
32 David Cahill 5 GBTC 1:24.11 56.07 1:20.10 1:06.75 50.73 1:24.78
47 Matthew Smith FR-1 UMass Lowell 49.53 55.72 1:03.29 1:08.79 1:17.74 57.79
Men's 500 Meters Section 8
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
33 Phil Krupka SO-2 Marist 1:17.79 48.96 1:07.06 1:18.46 1:05.72 47.62 1:06.39
36 Logan Daum SR-4 MIT 1:14.81 1:25.59 1:07.39 1:26.94 1:21.55 54.59 1:26.26
37 Alex Harrington SO-2 Springfield 1:06.96 1:27.25 1:07.63 1:18.45 1:00.87 57.49 1:09.66
40 Louis Cornacchione SO-2 Middlebury 1:09.42 59.21 1:08.05 47.64 55.12 1:09.42 56.49
43 Gilbert O'Neil SO-2 MIT 1:18.62 50.59 1:08.36 1:21.35 1:28.87 1:15.20 53.32
Men's 500 Meters Section 9
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
17 Sam Chick SO-2 Bowdoin 1:05.84 1:15.72 1:03.87 1:01.89
38 Jon Warren SR-4 Rutgers-Camden 1:07.94 1:08.62 1:16.78 1:12.70
48 David Boyle SR-4 Coast Guard 1:09.32 58.93 1:07.24 56.85
49 Will Supple JR-3 Colby 1:10.69 1:00.09 1:22.71 54.44
50 Zachary Hildenbrandt FR-1 UMass Amherst 1:10.87 1:13.00 1:23.63 1:15.13
Men's 500 Meters Section 10
PL NAME YEAR TEAM TIME
29 Nathan Bruno FR-1 Emmanuel 1:06.56
30 Bryan Carton SO-2 Bentley 1:06.58
35 Thomas Banks FR-1 Stonehill 1:07.30
41 Jerry Francois Sophomore Queensborough CC 1:08.12
45 Dan Ostrovsky SR-4 Dartmouth 1:08.74
Men's 500 Meters Section 11
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
39 Adam Jacobs FR-1 Stony Brook 1:03.95 1:28.44 1:16.88 51.71 1:08.03
42 Mark Hewitt JR-3 UMass Amherst 1:02.20 49.22 1:00.15 1:24.07 1:08.35
44 Wesley Cowles JR-3 Emmanuel 1:22.30 1:22.30 53.50 54.18 1:08.58
46 Shane Harvey SR-4 Kutztown 1:13.57 1:03.94 1:29.38 1:03.25 1:08.75
51 Richard Vaz Freshman Queensborough CC 54.08 51.94 51.23 1:26.10 1:11.15
Men's 500 Meters Section 12
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
52 Christopher Dzidek SR-4 UMass Amherst 1:11.17 1:06.19 1:00.50 1:00.50 1:12.60
53 Hisham Alrubaye Freshman Queensborough CC 1:12.05 1:12.77 1:20.70 56.92 51.16
54 Andrew Foley JR-3 Bentley 1:12.42 1:22.56 1:02.29 1:14.60 1:23.29
55 Sheldon Barnes Freshman Queensborough CC 1:20.15 1:10.54 1:13.74 1:06.53 1:06.53
56 Emil Martinez Freshman Queensborough CC 1:30.19 1:57.25 1:14.86 1:22.08 1:22.98