February 25-26, 2011
|
Boston University-Track & Tennis Center - Boston, MA
|
200m (Banked)

Men's 500 Meters Finals

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME SC
1 David Kennedy SR-4 Rhode Island 1:13.07 1:02.99 1:01.10 44.10 10
2 Jonathan Hall SR-4 Northeastern 1:06.86 1:03.07 54.87 59.29 8
3 Nate Morse SR-4 Stonehill 1:15.85 1:03.74 44.62 1:16.49 6
4 Sean Mitchell JR-3 New Hampshire 45.64 1:04.27 1:02.35 1:17.77 5
5 Chris Whyte SO-2 Connecticut 1:13.94 1:04.29 1:12.01 54.01 4
6 Matt Hinthorne SO-2 UMass Dartmouth 59.34 1:04.50 1:02.57 1:17.40 3
7 Manuel Richards SR-4 Rhode Island 57.55 1:04.66 1:20.18 1:06.60 2
8 Chris Dailey FR-1 Connecticut 1:03.45 1:04.74 1:12.51 45.97 1
9 Paul DeSalvo FR-1 Connecticut 47.57 1:05.16 48.22 51.48 -
10 Paul Grafov SO-2 UMass Amherst 52.99 1:05.41 1:02.80 1:06.07 -
Men's 500 Meters Finals Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
4 Sean Mitchell JR-3 New Hampshire 1:04.27 5
6 Matt Hinthorne SO-2 UMass Dartmouth 1:04.50 3
8 Chris Dailey FR-1 Connecticut 1:04.74 1
9 Paul DeSalvo FR-1 Connecticut 1:05.16 -
10 Paul Grafov SO-2 UMass Amherst 1:05.41 -
Men's 500 Meters Finals Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 David Kennedy SR-4 Rhode Island 50.40 1:21.89 1:02.99 1:13.70 1:21.89 1:08.03 1:13.07 10
2 Jonathan Hall SR-4 Northeastern 1:05.60 54.87 1:03.07 1:06.23 44.15 54.24 1:14.43 8
3 Nate Morse SR-4 Stonehill 1:15.85 48.45 1:03.74 1:09.48 1:03.74 52.91 1:17.13 6
5 Chris Whyte SO-2 Connecticut 1:03.01 45.65 1:04.29 1:07.51 49.51 1:17.15 55.29 4
7 Manuel Richards SR-4 Rhode Island 59.49 1:17.60 1:04.66 1:03.37 58.84 1:15.01 51.73 2

Men's 500 Meters Preliminaries

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 David Kennedy SR-4 Rhode Island 1:12.91 1:03.40 44.38 1:17.35 1:00.87
2 Nate Morse SR-4 Stonehill 58.65 1:04.45 50.28 45.12 58.65
3 Jonathan Hall SR-4 Northeastern 49.00 1:04.47 59.96 49.65 1:12.21
4 Manuel Richards SR-4 Rhode Island 1:16.81 1:04.54 1:15.52 53.57 1:00.67
5 Chris Whyte SO-2 Connecticut 1:16.34 1:04.69 1:23.45 1:23.45 58.87
6 Sean Mitchell JR-3 New Hampshire 1:20.39 1:04.83 1:08.72 1:20.39 1:12.61
7 Paul DeSalvo FR-1 Connecticut 49.06 1:04.55 1:15.53 1:03.26 47.13
8 Chris Dailey FR-1 Connecticut 1:18.80 1:04.59 52.97 1:00.07 55.55
9 Paul Grafov SO-2 UMass Amherst 53.22 1:04.90 1:14.64 1:22.43 1:08.80
10 Matt Hinthorne SO-2 UMass Dartmouth 1:04.99 1:04.99 59.14 53.95 1:09.54
11 Dan Hopper SO-2 Central Connecticut 50.87 1:05.21 1:20.21 46.96 1:13.04
12 Angelo DePrimo FR-1 Rhode Island 1:04.68 1:05.33 1:21.67 1:22.32 50.96
13 Ayodele Bajulaiye FR-1 Rhode Island 1:23.33 1:05.61 49.87 49.87 1:09.55
14 Warren Lane SR-4 Hartford 46.02 1:05.74 1:14.95 1:03.11 1:04.43
15 Kyle Costa SO-2 UMass Dartmouth 1:24.96 1:05.86 1:01.25 57.96 1:25.62
16 Michael DiBella SR-4 Bryant 56.05 1:05.94 1:01.99 1:13.86 1:02.65
17 Nick Otis SO-2 UMass Amherst 57.47 1:06.05 50.20 1:07.38 50.20
18 Michael McDonough JR-3 UMass Amherst 1:20.79 1:06.22 48.34 58.28 48.34
19 Sean Nunan SO-2 Springfield 1:05.14 1:06.47 1:01.16 1:22.43 59.83
20 Justin McLoughlin SO-2 Sacred Heart 58.66 1:06.66 1:20.00 1:22.66 1:06.00
21 Rudolph Cowan SO-2 So. Conn. St. 1:03.35 1:06.68 1:24.02 1:22.02 46.68
22 Nick Archer JR-3 Vermont 56.20 1:06.90 1:20.28 1:07.57 58.21
23 Bryan Carton SO-2 Bentley 51.71 1:07.15 49.02 1:03.13 1:11.18
24 Kyle Kilduff FR-1 UMass Lowell 1:01.19 1:07.24 1:05.90 51.78 55.14
25 Alex Harrington SO-2 Springfield 1:12.83 1:07.43 50.58 1:22.27 48.55
26 Zachary Hildenbrandt FR-1 UMass Amherst 1:26.48 1:07.56 1:03.51 1:01.48 1:19.05
27 Steven Souza FR-1 New Hampshire 1:14.60 1:08.44 1:06.39 53.39 1:26.24
28 Nicholas Sanborn SR-4 Rhode Island 54.44 1:10.70 1:13.53 50.91 1:31.91
  Corey Gobbi SR-4 Southern Maine NT NT NT NT NT
Men's 500 Meters Preliminaries Heat 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
2 Nate Morse SR-4 Stonehill 1:04.45 54.79 45.76
7 Paul DeSalvo FR-1 Connecticut 1:04.55 1:21.98 58.74
21 Rudolph Cowan SO-2 So. Conn. St. 1:06.68 1:15.35 58.02
24 Kyle Kilduff FR-1 UMass Lowell 1:07.24 1:09.26 1:07.24
Men's 500 Meters Preliminaries Heat 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
4 Manuel Richards SR-4 Rhode Island 47.12 56.15 1:04.54 1:14.87
9 Paul Grafov SO-2 UMass Amherst 1:12.04 50.63 1:04.90 52.57
15 Kyle Costa SO-2 UMass Dartmouth 1:05.86 1:12.45 1:05.86 1:23.65
17 Nick Otis SO-2 UMass Amherst 1:08.04 1:09.36 1:06.05 1:18.60
25 Alex Harrington SO-2 Springfield 1:11.48 51.93 1:07.43 1:22.94
27 Steven Souza FR-1 New Hampshire 1:26.92 1:09.13 1:08.44 1:01.60
Men's 500 Meters Preliminaries Heat 3
PL NAME YEAR TEAM TIME
6 Sean Mitchell JR-3 New Hampshire 1:04.83
14 Warren Lane SR-4 Hartford 1:05.74
18 Michael McDonough JR-3 UMass Amherst 1:06.22
23 Bryan Carton SO-2 Bentley 1:07.15
  Corey Gobbi SR-4 Southern Maine NT
Men's 500 Meters Preliminaries Heat 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
5 Chris Whyte SO-2 Connecticut 1:20.22 1:20.87 1:04.69 1:16.99
11 Dan Hopper SO-2 Central Connecticut 1:21.52 57.39 1:05.21 1:07.17
12 Angelo DePrimo FR-1 Rhode Island 52.27 56.19 1:05.33 47.04
26 Zachary Hildenbrandt FR-1 UMass Amherst 1:25.81 1:10.27 1:07.56 1:22.43
Men's 500 Meters Preliminaries Heat 5
PL NAME YEAR TEAM TIME
3 Jonathan Hall SR-4 Northeastern 1:04.47
8 Chris Dailey FR-1 Connecticut 1:04.59
13 Ayodele Bajulaiye FR-1 Rhode Island 1:05.61
19 Sean Nunan SO-2 Springfield 1:06.47
20 Justin McLoughlin SO-2 Sacred Heart 1:06.66
Men's 500 Meters Preliminaries Heat 6
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 David Kennedy SR-4 Rhode Island 1:03.40
10 Matt Hinthorne SO-2 UMass Dartmouth 1:04.99
16 Michael DiBella SR-4 Bryant 1:05.94
22 Nick Archer JR-3 Vermont 1:06.90
28 Nicholas Sanborn SR-4 Rhode Island 1:10.70