May 15, 2010
|
Winona State - Winona, MN

Women's 100 Meters Finals

W: 1.2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Caitlin Dhein SO-2 Winona State 12.44 11.83 13.28 12.07 15.57 14.01 13.28
2 Danielle Jones FR-1 Minn. St. Mankato 14.21 10.66 11.03 12.25 11.15 11.03 11.40
3 Heather Schmit FR-1 Concordia-St. Paul 10.25 16.09 16.74 12.97 10.77 12.07 10.38

Women's 100 Meters Preliminaries

W: 0.9
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Caitlin Dhein SO-2 Winona State 15.53 10.56 12.42 14.41 15.03 10.56
2 Danielle Jones FR-1 Minn. St. Mankato 10.41 12.04 12.54 9.53 12.04 15.68
3 Beth Braun JR-3 Winona State 9.82 12.91 12.91 14.98 10.59 10.59
4 Heather Schmit FR-1 Concordia-St. Paul 11.36 15.46 13.21 11.36 15.06 12.69

Women's 200 Meters

W: +0.0
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Heather Miller SR-4 St. Cloud St. 31.98 25.38
2 Alyssa Breu FR UW-Superior 20.24 28.10

Women's 400 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Kristi Buerkle JR-3 Bemidji St. 38.34 54.76
2 Christina King SR-4 Wayne St. (Neb.) 1:11.25 55.23
3 Brittany Rynda FR-1 Winona State 40.46 57.80
4 Stacey Peterson   St. Scholastica 1:11.08 58.74
5 Hallie Miller   St. Scholastica 1:13.49 1:00.73
6 Alyssa Breu FR UW-Superior 1:01.23 1:02.48

Women's 800 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Cecilie Udstuen FR-1 Augustana (S.D.) 2:11.09 2:41.24
2 Paige Pollard SO-2 Wayne St. (Neb.) 2:12.40 1:35.33
3 Leah Korf SR UW-River Falls 2:12.99 2:23.63
4 Nicole Hughes   St. Scholastica 2:15.12 2:09.72
5 Stacey Gustafson   St. Scholastica 2:25.47 2:29.84
  Caitlin Polgreen SR-4 Augustana (S.D.) NT NT

Women's 1500 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Caitlin Polgreen SR-4 Augustana (S.D.) 4:31.59 5:06.90 4:18.01 4:37.03 3:15.55
2 Linn Nilsson FR-1 Augustana (S.D.) 4:33.42 4:38.89 5:22.64 3:49.68 5:41.78
3 Anna VanWechel SO-2 Minn. St. Moorhead 4:41.34 5:01.04 4:01.96 6:00.12 3:25.38

Women's 100 Hurdles

W: -0.6
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Heather Miller SR-4 St. Cloud St. 14.43 17.25 11.45 13.54 14.87 11.16
2 Erin Schoenfelder FR UW-Eau Claire 16.30 13.79 13.32 16.61 15.67 19.90

Women's 400 Hurdles

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Corinna Saager JR UW-Eau Claire 1:11.14 1:03.51 55.89
2 Erin Schoenfelder FR UW-Eau Claire 1:09.34 1:03.61 52.80
3 Megan Rasmussen SR UW-River Falls 1:07.77 1:05.16 46.27
4 Erin VanEnkevort SR-4 Northern Michigan 1:21.65 1:08.04 1:27.10

Women's 3000 Steeplechase

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Megan Zavorka SR-4 Wayne St. (Neb.) 11:17.27
2 Kristen Ostrem SO Evangel 11:36.78
  Danielle Thompson SO-2 Minn. St. Moorhead NT

Women's 4 x 100 Relay

Top↑
PL TEAM ATHLETES TIME TIME TIME TIME TIME
1 Minn. St. Moorhead 43.82 45.33 57.41 36.77 50.36

Women's 4 x 400 Relay

Top↑
PL TEAM ATHLETES TIME TIME TIME
1 Minn. St. Moorhead Kirby Black, Kristina Anderson, Ashley Berg, Kendra Mooberry 3:53.87 3:51.55 2:58.30

Women's High Jump

Top↑
PL NAME YEAR TEAM MARK MARK MARK CONV
1 Bailey Franklin SO-2 Northern Michigan 1.66m 1.93m 1.16m 5' 5.25"
2 Danielle Luhmann SO-2 St. Cloud St. 1.66m 1.58m 1.86m 5' 5.25"
3 Savannah Wakeley FR-1 Wayne St. (Neb.) 1.61m 1.24m 1.95m 5' 3.25"
3 Julia Baranek SO UW-Eau Claire 1.61m 1.19m 1.35m 5' 3.25"
5 Alyssa Lammers JR-3 Winona State 1.56m 1.17m 1.20m 5' 1.25"

Women's Pole Vault

Top↑
PL NAME YEAR TEAM MARK MARK MARK MARK CONV
1 Lauren Stelten JR-3 Minn. St. Mankato 4.73m 5.00m 3.91m 4.42m 12' 10"
2 Jayme Wyss SR-4 Concordia-St. Paul 3.15m 4.15m 3.46m 3.46m 11' 4.25"
2 Whitney Kroschel SR-4 Minn. St. Mankato 3.49m 4.15m 3.46m 3.43m 11' 4.25"
4 Alyssa McCarthy SO-2 Winona State 3.97m 3.91m 3.31m 4.14m 10' 10.25"
5 Jana Olson   Unattached 2.52m 2.20m 2.86m 2.23m 9' 4.5"
  Rachel Thelen   St. Scholastica NH NH NH NH NH
  Alyson Temp FR-1 Winona State NH NH NH NH NH

Women's Long Jump

Top↑
PL NAME YEAR TEAM MARK MARK MARK MARK MARK CONV
1 Heather Miller SR-4 St. Cloud St. 4.67m 7.59m 5.84m 6.37m 7.59m 19' 2"
2 Alyssa Lammers JR-3 Winona State 5.29m 4.52m 5.14m 4.47m 3.91m 16' 10.5"
3 Heather Schmit FR-1 Concordia-St. Paul 5.46m 5.28m 4.59m 4.22m 3.49m 15' 0.75"

Women's Triple Jump

Top↑
PL NAME YEAR TEAM MARK MARK CONV
1 Rachel Miller   St. Scholastica 12.40m 10.97m 36' 0"

Women's Shot Put

Top↑
PL NAME YEAR TEAM MARK MARK MARK MARK MARK MARK MARK CONV
1 Liz Podominick   Unattached 10.70m 13.89m 17.92m 13.75m 12.64m 14.03m 15.28m 45' 7"
2 Rebecca Stier JR-3 Winona State 12.85m 13.82m 17.97m 12.85m 12.99m 15.75m 15.34m 45' 4.25"
3 Mary Theisen FR-1 Winona State 14.66m 13.45m 10.36m 16.68m 17.08m 17.22m 16.68m 44' 1.5"
4 Brittany Frederick SO UW-Eau Claire 12.90m 13.16m 9.61m 14.87m 15.00m 15.66m 12.37m 43' 2.25"
5 Chelsey Brown SR-4 Winona State 13.46m 13.07m 16.99m 11.89m 13.07m 9.93m 16.99m 42' 10.75"
6 Angela Leckson JR-3 Northern Michigan 12.68m 12.81m 15.24m 9.48m 12.94m 9.22m 16.52m 42' 0.5"
7 Maranda Dorhn SO UW-River Falls 15.03m 12.74m 15.03m 15.54m 10.83m 13.38m 12.74m 41' 9.75"
8 Elizabeth Crane JR-3 Minnesota-Duluth 11.67m 12.55m 9.79m 10.92m 15.69m 14.81m 14.18m 41' 2.25"
9 Shanai Guider FR-1 Winona State 11.59m 12.46m 13.08m 15.20m 10.47m 15.45m 12.46m 40' 10.5"
10 Lindsey Haller SO UW-Eau Claire 13.94m 12.34m 13.33m 15.92m 12.71m 9.38m 10.98m 40' 6"
11 Kortney Johnson SO UW-Eau Claire 13.50m 10.55m 11.29m 11.92m 9.60m 8.12m 11.18m 34' 7.5"
12 Kassi Kamps   Unattached 10.74m 8.80m 11.18m 9.33m 10.30m 10.82m 9.24m 28' 10.5"

Women's Discus

Top↑
PL NAME YEAR TEAM MARK MARK MARK MARK MARK CONV
1 Liz Podominick   Unattached 53.43m 61.44m 41.68m 53.43m 40.07m 175' 3"
2 Brittany Frederick SO UW-Eau Claire 40.25m 59.66m 60.61m 47.35m 34.09m 155' 4"
3 Mary Theisen FR-1 Winona State 45.46m 57.65m 36.56m 46.87m 59.99m 153' 9"
4 Rebecca Stier JR-3 Winona State 42.64m 51.45m 47.28m 46.35m 57.47m 152' 1"
5 Shanai Guider FR-1 Winona State 44.15m 55.63m 56.07m 44.15m 51.21m 144' 10"
6 Alicia Bower FR UW-River Falls 36.64m 44.46m 37.05m 41.17m 49.82m 135' 1"
7 Rachel Christiansen JR-3 Augustana (S.D.) 48.49m 28.53m 41.57m 40.75m 48.09m 133' 8"
8 Michelle Potter   Unattached 36.13m 39.30m 29.78m 39.70m 27.79m 130' 3"
9 Mallory Skoff SO-2 Minnesota-Duluth 31.07m 26.74m 42.99m 36.13m 44.08m 118' 6"
10 Denise Nelson JR UW-River Falls 43.29m 45.02m 24.59m 34.63m 27.70m 113' 7"
11 Nicole Heitmann JR-3 St. Mary's (Minn.) 24.36m 44.60m 35.00m 34.31m 35.00m 112' 7"
12 Katie Walrath   St. Scholastica 35.82m 27.45m 42.18m 33.48m 26.78m 109' 10"
13 Lindsey Haller SO UW-Eau Claire 29.25m 24.53m 31.45m 31.45m 29.25m 103' 2"
14 Kortney Johnson SO UW-Eau Claire 22.56m 23.18m 24.42m 30.91m 28.44m 101' 5"
Women's Discus Flight 1
PL NAME YEAR TEAM MARK MARK MARK MARK ENGLISH
8 Michelle Potter   Unattached 39.70m 31.76m 41.69m 51.61m 130' 3"
9 Mallory Skoff SO-2 Minnesota-Duluth 36.13m 43.36m 31.79m 46.61m 118' 6"
10 Denise Nelson JR UW-River Falls 34.63m 31.51m 25.28m 38.09m 113' 7"
11 Nicole Heitmann JR-3 St. Mary's (Minn.) 34.31m 31.22m 32.59m 37.74m 112' 7"
12 Katie Walrath   St. Scholastica 33.48m 34.15m 41.85m 34.82m 109' 10"
13 Lindsey Haller SO UW-Eau Claire 31.45m 33.02m 33.02m 31.45m 103' 2"
14 Kortney Johnson SO UW-Eau Claire 30.91m 35.86m 22.26m 31.53m 101' 5"
Women's Discus Flight 2
PL NAME YEAR TEAM MARK MARK MARK MARK MARK ENGLISH
1 Liz Podominick   Unattached 53.43m 43.81m 59.31m 38.47m 39.00m 175' 3"
2 Brittany Frederick SO UW-Eau Claire 47.35m 52.56m 40.25m 48.30m 55.87m 155' 4"
3 Mary Theisen FR-1 Winona State 46.87m 37.50m 50.62m 50.15m 57.65m 153' 9"
4 Rebecca Stier JR-3 Winona State 46.35m 34.76m 58.86m 58.86m 33.84m 152' 1"
5 Shanai Guider FR-1 Winona State 44.15m 50.33m 56.51m 42.38m 56.07m 144' 10"
6 Alicia Bower FR UW-River Falls 41.17m 49.82m 32.94m 48.99m 48.99m 135' 1"
7 Rachel Christiansen JR-3 Augustana (S.D.) 40.75m 29.34m 38.31m 39.53m 52.57m 133' 8"

Women's Hammer

Top↑
PL NAME YEAR TEAM MARK MARK MARK MARK MARK MARK MARK CONV
1 Michelle Potter   Unattached 61.18m 66.83m 57.07m 51.41m 65.29m 51.41m 51.92m 168' 8"
2 Krista Squiers SR-4 Northern Michigan 62.57m 41.88m 38.43m 49.27m 50.26m 52.72m 43.85m 161' 8"
3 Jenny Schuler SO-2 Winona State 54.67m 42.95m 43.44m 48.81m 62.96m 52.23m 53.69m 160' 2"
4 Megan Stroh SO-2 Minnesota-Duluth 55.07m 49.84m 45.57m 47.47m 49.37m 44.62m 51.74m 155' 9"
5 Krystle Lonning JR-3 Winona State 38.29m 54.43m 40.13m 46.13m 44.75m 45.67m 39.67m 151' 4"
6 Noel Bentele JR Augustana 42.36m 46.50m 45.58m 46.04m 44.66m 39.59m 32.23m 151' 0"
7 Sara Harstad JR-3 St. Mary's (Minn.) 32.36m 53.03m 55.28m 44.94m 38.20m 39.10m 36.85m 147' 5"
8 Lindsey Haller SO UW-Eau Claire 39.28m 52.80m 45.20m 42.24m 41.82m 29.57m 32.52m 138' 7"
9 Alec Seeley Sophomore St. Scholastica 40.87m 38.85m 36.02m 40.47m 39.26m 50.18m 44.52m 132' 9"
10 Megan Elliott FR-1 Winona State 47.41m 30.56m 49.76m 39.18m 34.09m 43.88m 33.30m 128' 6"
11 Kortney Johnson SO UW-Eau Claire 30.42m 35.02m 33.96m 35.37m 36.78m 32.54m 37.85m 116' 0"

Women's Javelin

Top↑
PL NAME YEAR TEAM MARK MARK CONV
1 Krystle Lonning JR-3 Winona State 40.22m 37.59m 123' 4"
2 Lauren Brown JR-3 Winona State 24.88m 34.55m 113' 4"
3 Rebecca Ponick SO UW-River Falls 24.87m 34.07m 111' 9"
4 Rachel Miller   St. Scholastica 37.45m 33.14m 108' 9"
5 Katie Walrath   St. Scholastica 25.70m 28.55m 93' 8"
6 Alyssa Breu FR UW-Superior 20.98m 24.68m 81' 0"