February 20, 2010
|
Kent State-Kent State FH - Kent, OH
|
292m (Flat)

Men's 800 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Tony Jordanek   Unattached 2:20.36 1:51.39
2 Edward Buck SO-2 Shippensburg 1:50.41 1:52.66
3 Simon Bernard JR-3 Findlay 1:45.01 1:54.14
4 Travis Hamrick JR-3 Wheeling Jesuit 1:58.07 1:54.63
5 Kenneth Wallace-Whitfield FR-1 Indiana (Pa.) 1:59.51 1:54.91
6 Max Hiltner JR-3 Ashland 2:06.57 1:55.06
7 Andrew Mahone JR-3 Allegheny 1:32.19 1:55.23
8 Matt Gelety JR-3 Shippensburg 1:24.33 1:55.51
9 Kevin Bronson SO-2 Geneseo St. 1:33.18 1:56.47
10 Michael Heller SO-2 Kent State 1:36.75 1:56.56
11 Joe Guerra SO-2 Findlay 2:23.28 1:57.44
12 Ben Eyer SR-4 Allegheny 2:30.40 1:57.50
13 Mark Childs SR-4 Heidelberg 2:18.83 1:57.65
14 Scott Wildermuth Senior Unattached 1:51.85 1:57.73
15 Steve Wainwright JR-3 Indiana (Pa.) 1:26.03 1:57.85
16 Gavin Volosky FR-1 California (Pa.) 1:50.86 1:57.93
17 David Bowman SR-4 Wheeling Jesuit 2:01.55 1:58.01
18 TJ Abel SO-2 Glenville St. 1:38.05 1:58.13
19 John Gamariello JR-3 Geneseo St. 1:23.90 1:58.16
20 William Jones   Unattached 2:15.93 1:58.20
21 Marcus Johnson Senior Unattached 1:59.52 1:58.33
22 Chris Bartko SR-4 Seton Hill 1:39.56 1:58.52
23 Kevin Kappers Senior Unattached 2:15.29 1:58.67
24 Sami Hart SO-2 West Virginia Wesleyan 1:49.40 1:58.91
25 Darren Campbell SO-2 Edinboro 2:24.50 1:59.42
26 Lucas Murphy FR-1 Rio Grande 1:58.51 1:59.70
27 Matt Brush JR-3 Allegheny 2:28.47 1:59.73
28 Alex Rowland SR-4 Allegheny 1:29.89 1:59.85
29 Sam Craven SR-4 Brockport St. 1:23.96 1:59.93
30 Sean Day FR-1 Brockport St. 1:58.90 2:00.10
31 Stephen Todaro SO-2 Indiana (Pa.) 2:12.17 2:00.15
32 Alex Gorski SR-4 Allegheny 2:20.94 2:00.46
33 Chad Henson JR-3 Wheeling Jesuit 2:29.97 2:00.94
34 Pio Mandato SO-2 Shippensburg 1:32.00 2:01.05
35 Colin Walthour SO-2 Findlay 2:22.89 2:01.09
36 Sean Hancock SO-2 Heidelberg 1:46.66 2:01.20
37 Evan Bratcher SO-2 Wheeling Jesuit 1:28.65 2:01.43
38 Zac Ross JR-3 Allegheny 2:33.21 2:01.59
39 Dan Henry JR-3 Slippery Rock 1:32.43 2:01.61
40 Daniel Kual Senior Union (Ky.) 2:20.04 2:01.77
41 Steve Fitch JR-3 Geneseo St. 2:32.28 2:01.82
42 Mike Vlah FR-1 Allegheny 2:23.80 2:02.90
43 Greg Eyer SO-2 Allegheny 1:44.83 2:03.32
44 Lucas Bowers SO-2 Ashland 1:46.81 2:04.19
45 Rickie Watson JR-3 California (Pa.) 2:26.53 2:05.24
46 Alex Frey SO-2 Tiffin 1:37.96 2:05.59
47 Ryan Mischler FR-1 West Virginia Wesleyan 1:58.25 2:07.15
48 John Conant SO-2 Allegheny 1:34.49 2:07.69
49 Jamie Drab SR-4 Allegheny 1:33.44 2:07.99
50 Weston Thobaben   Shawnee State Club Track 2:43.30 2:08.58
51 Corey Waybright SO-2 West Virginia Wesleyan 2:41.11 2:10.98
52 Andrew Pillot   PSU Track Club Team 2:43.27 2:12.74
53 Caleb Swisher FR-1 Findlay 2:29.84 2:14.99
54 Michael Gotta Sophomore Franciscan 2:01.74 2:15.26
55 Kyle Danbury SO-2 Tiffin 1:39.42 2:16.19
56 Nick Painter SO-2 Ashland 1:51.86 2:18.09
57 John Eggleston Junior BGSU Track Club 2:04.57 2:24.84
58 Matt Krepel Sophomore Franciscan 3:14.42 2:31.89
59 James Mahon FR-1 Tiffin 2:29.29 2:38.82
  Peter Manketlow SR-4 Brockport St. NT NT
Men's 800 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Tony Jordanek   Unattached 2:08.10 1:51.39
2 Edward Buck SO-2 Shippensburg 2:10.69 1:52.66
3 Simon Bernard JR-3 Findlay 1:26.75 1:54.14
4 Travis Hamrick JR-3 Wheeling Jesuit 2:14.12 1:54.63
6 Max Hiltner JR-3 Ashland 2:11.17 1:55.06
8 Matt Gelety JR-3 Shippensburg 1:38.19 1:55.51
10 Michael Heller SO-2 Kent State 1:57.73 1:56.56
19 John Gamariello JR-3 Geneseo St. 1:23.90 1:58.16
34 Pio Mandato SO-2 Shippensburg 1:24.74 2:01.05
51 Corey Waybright SO-2 West Virginia Wesleyan 1:34.31 2:10.98
Men's 800 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
5 Kenneth Wallace-Whitfield FR-1 Indiana (Pa.) 1:54.91 2:17.90 2:01.81
7 Andrew Mahone JR-3 Allegheny 1:55.23 1:58.69 1:20.67
9 Kevin Bronson SO-2 Geneseo St. 1:56.47 2:08.12 2:01.13
15 Steve Wainwright JR-3 Indiana (Pa.) 1:57.85 1:41.36 2:08.46
20 William Jones   Unattached 1:58.20 2:02.93 2:32.48
21 Marcus Johnson Senior Unattached 1:58.33 1:44.13 2:33.83
23 Kevin Kappers Senior Unattached 1:58.67 2:24.78 1:50.37
25 Darren Campbell SO-2 Edinboro 1:59.42 2:30.47 1:57.04
  Peter Manketlow SR-4 Brockport St. NT NT NT
Men's 800 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
11 Joe Guerra SO-2 Findlay 1:41.00 1:57.44 1:39.83 1:26.91
12 Ben Eyer SR-4 Allegheny 2:21.00 1:57.50 1:42.23 1:37.53
13 Mark Childs SR-4 Heidelberg 1:49.42 1:57.65 2:10.60 2:12.95
14 Scott Wildermuth Senior Unattached 2:09.51 1:57.73 1:58.91 2:01.27
16 Gavin Volosky FR-1 California (Pa.) 1:48.50 1:57.93 1:59.11 1:56.75
17 David Bowman SR-4 Wheeling Jesuit 2:32.24 1:58.01 2:08.63 2:11.00
37 Evan Bratcher SO-2 Wheeling Jesuit 1:42.01 2:01.43 1:29.86 2:18.43
38 Zac Ross JR-3 Allegheny 2:35.64 2:01.59 2:13.75 2:14.97
42 Mike Vlah FR-1 Allegheny 1:50.61 2:02.90 1:50.61 2:04.13
45 Rickie Watson JR-3 California (Pa.) 1:35.19 2:05.24 1:55.22 1:43.95
47 Ryan Mischler FR-1 West Virginia Wesleyan 1:50.62 2:07.15 1:31.55 2:14.78
Men's 800 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME
22 Chris Bartko SR-4 Seton Hill 1:58.52
24 Sami Hart SO-2 West Virginia Wesleyan 1:58.91
27 Matt Brush JR-3 Allegheny 1:59.73
29 Sam Craven SR-4 Brockport St. 1:59.93
31 Stephen Todaro SO-2 Indiana (Pa.) 2:00.15
33 Chad Henson JR-3 Wheeling Jesuit 2:00.94
35 Colin Walthour SO-2 Findlay 2:01.09
36 Sean Hancock SO-2 Heidelberg 2:01.20
41 Steve Fitch JR-3 Geneseo St. 2:01.82
43 Greg Eyer SO-2 Allegheny 2:03.32
48 John Conant SO-2 Allegheny 2:07.69
Men's 800 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
18 TJ Abel SO-2 Glenville St. 2:32.39 1:58.13
26 Lucas Murphy FR-1 Rio Grande 2:32.02 1:59.70
28 Alex Rowland SR-4 Allegheny 1:53.86 1:59.85
30 Sean Day FR-1 Brockport St. 2:30.13 2:00.10
32 Alex Gorski SR-4 Allegheny 1:27.94 2:00.46
39 Dan Henry JR-3 Slippery Rock 2:29.58 2:01.61
40 Daniel Kual Senior Union (Ky.) 2:33.43 2:01.77
44 Lucas Bowers SO-2 Ashland 1:26.94 2:04.19
46 Alex Frey SO-2 Tiffin 2:03.08 2:05.59
49 Jamie Drab SR-4 Allegheny 2:02.87 2:07.99
Men's 800 Meters Section 6
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
50 Weston Thobaben   Shawnee State Club Track 2:34.30 2:22.73 1:59.58 2:08.58 1:35.15
52 Andrew Pillot   PSU Track Club Team 2:47.26 1:52.83 1:55.49 2:12.74 2:03.45
53 Caleb Swisher FR-1 Findlay 2:17.69 2:08.24 2:21.74 2:14.99 2:14.99
54 Michael Gotta Sophomore Franciscan 2:47.73 1:46.86 2:11.21 2:15.26 2:13.91
55 Kyle Danbury SO-2 Tiffin 1:36.70 2:09.38 2:37.98 2:16.19 2:46.16
56 Nick Painter SO-2 Ashland 2:00.14 2:25.00 2:00.14 2:18.09 2:52.62
57 John Eggleston Junior BGSU Track Club 2:19.05 2:45.12 2:50.92 2:24.84 1:48.63
58 Matt Krepel Sophomore Franciscan 3:06.83 2:16.71 2:30.38 2:31.89 2:56.20
59 James Mahon FR-1 Tiffin 2:30.88 3:07.41 2:48.35 2:38.82 3:18.53